<< Back
TMCSuperTech and TMC FutureTech 2016 Winners List

TMCSuperTech 2016 / TMCFutureTech 2016 Winners List

 

TRADITIONAL TRACK

 

FIRST

LAST

COMPANY

PL

Eric

Vos

FedEx Freight

1

Mark

McLean

FedEx Freight

2

Stephen

Weaver

FedEx Freight

3

Robert

Gonzalez

Ryder System, Inc.

4

Michael

Gavrielides

TravelCenters of America

5

Kevin

Roumpapas

FedEx Freight

6

Christopher

Tate

Mohawk Truck Inc.

7

Kelby

Bentley

FedEx Freight

8

Richard

Davis

Hogan Truck Leasing, Inc.

9

Darrell

Duggan

Wal-Mart Transportation, LLC

10

Joseph

Calaway

Wal-Mart Transportation, LLC

11

Doug

Nickles

FedEx Freight

12

Larry

Coatney

FedEx Freight

13

Nicholas

Moeller

Wal-Mart Transportation, LLC

14

Matt

Sloan

FedEx Freight

15

Aaron

Martin

Truck Centers of Arkansas

16

Brody

Warner

Swift Transportation Company

17

Mark

Galliand

FedEx Freight

18

Jasen

Weers

Wal-Mart Transportation, LLC

19

Robert

Bruen

Swift Transportation Company

20

 

TEAM CHAMPION

Fedex Freight: Eric Vos and Mark McLean, Jr.

 

TRAILER TRACK

FIRST

LAST

Company

PLACE

Scott

Davidson

TravelCenters of America

1

Robert

Anderson

TravelCenters of America

2

Michael

Kerfoot

TravelCenters of America

3

 

 

MONDAY STATION WINNERS

 

ASE WRITTEN TEST (traditional)

Christopher Tate, Mohawk Truck, Inc.

ASE WRITTEN TEST (trailer)

Richard Holt, Tyson Foods

 

1. Lighting

Joseph Calaway, Wal-Mart Transportation, LLC

2. Fasteners

Mark McLean, Jr., FedEx Freight

3. RP Manual

Eric Vos, FedEx Freight

4. Electrical Diagrams

Sergio Mingo, H-E-B Grocery Company

5. CSA Compliance

Eric Vos, FedEx Freight

6. Electrical #1

Eric Vos, FedEx Freight

7. Safety & Environmental

Glenroy Schad, XPO Logistics, Inc.

8. Wheel End #1

Michael Gavrielides, Travel Centers of America

9. Torque

Terry Podralski, W.W. Williams

10. Precision Measuring

Richard Davis, Hogan Truck Leasing, Inc.

11. Coolants/DEF

Joseph Gatlin, Mohawk Truck, Inc.

12. CNG Safety

Mike Paitz, Truck Center Companies

13. Hydraulics

Robert Gonzalez, Ryder System, Inc.

14. Trailer Lighting

David Thrower, Old Dominion Freight Line, Inc.

 

TUESDAY STATION WINNERS

 

TMCSuperTech 2016 Traditional Track Station Winners

 

1. Brakes: 

Mark McLean, FedEx Freight

2. Wheel End #2:

Eric Vos, FedEx Freight

3. Fifth Wheel:

Eric Vos, FedEx Freight 

4. Electrical #2:

Darrel Duggan, Wal-Mart Transportation, LLC

5. Tire & Wheel:

Daniel Howell, Wal-Mart Transportation, LLC

6. Liftgates:

Doug Nickels, FedEx Freight

7. PMI:

Eric Vos, FedEx Freight

8. HVAC:

Stephen Weaver, FedEx Freight

9. Drivetrain:

Christopher Tate, Mohawk Truck

10. Starting & Charging:

Eric Vos, FedEx Freight

11. Service Information:

Michael Gavrielides, TravelCenters of America

12. Vehicle Control Systems:

Glenroy Schad, XPO Logistics

13. Steering & Suspension:

Eric Vos, FedEx Freight

14. Engine (Electronics):

David Thrower, Old Dominion Freight Line, Inc.

15. Engine (Hardware):

Robert Gonzalez, Ryder System, Inc.

                                                     

 

TMCSuperTech 2016 Trailer Track Station Winners

 

T1. Brakes:

Scott Davidson, TravelCenters of America

T3. Trailer Coupler:

Michael Kerfoot, TravelCenters of America

T4. Trailer Electrical:

Robert Anderson, TravelCenters of America

T5. Trailer Tire and Wheel:

Robert Anderson, TravelCenters of America

T6. Trailer Liftgates:

Scott Davidson, TravelCenters of America

T7. Trailer Alignment:

Richard Holt, Tyson Foods

T8. Roll-up Doors:

Sean Bailey, Old Dominion Freight Line, Inc.

T9. Trailer ABS

Scott Davidson, TravelCenters of America

T10. Trailer Electrical Corrosion:

Michael Kerfoot, TravelCenters of America

T11. 7-Pin Connector Repair:

Justin Munoz, TravelCenters of America

T12. Trailer Fasteners:

Scott Davidson, TravelCenters of America

 

TMCFutureTech 2016

FIRST

LAST

Company

PLACE

Matthew

Adams

Francis Tuttle Technology Ctr.

1

Daniel

Hanna

Forsyth Technical Community College

2

Clancy

Johnson

Utah Valley University

3

 

TMCFutureTech 2016 Station Winners:

 

1. Written Test:

Glenn Huber, Wyotech

2. Wheel End:

Matthew Adams, Francis Tuttle Technical Center

3. Trailer Lighting:

Cody Schuck, Lincoln Tech

4. Wiring Diagrams:

Taylor Owler, Orange Technical College

5. PMI:

Daniel Hanna, Forsyth Technical Community College

6. Precision Measurement:

Adam Sprock, Lincoln Tech

7. Service Information:

Daniel Hanna, Forsyth Technical Community College

8. RP Manual:

Kevin Mills, Wyotech

9. Coolants & DEF:

Daniel Hanna, Forsyth Technical Community College

10. Electrical #1:

Clancy Johnson, Utah Valley University

11. Lighting Systems:

Taylor Owler, Orange Technical College

12. Fasteners:

Matthew Adams, Francis Tuttle Technical Center

13. Torque:

Daniel Hanna, Forsyth Technical Community College

14. Safety & Environmental:

Lindsay Dunham, WyoTech

15. Drive Belts:

Daniel Hanna, Forsyth Technical Community College